• mustafa kemal atatürk

  5582.
  mustafa kemal gazi çiftliğinde dolaşıp hava alırken oldukça yaşlı bir kadına rastlar. atatürk attan inerek bu ihtiyar kadının yanına sokulur.
  -merhaba nine.
  kadın atanın yüzüne bakarak hafif bir sesle:
  -merhaba der.
  -nereden gelip ,nereye gidiyorsun?
  kadın duraksar.
  -neden sordun ki? buraların sahibi misin yoksa bekçisi mi?
  paşa gülümser. (şimdiki sözlerini iyi okuyun laf atan kesim)
  - ne sahibiyim ne de bekçisiyim nine.bu topraklar türk milletinin malıdır. buranın bekçisi de türk milletinin kendisidir.şimdi nereden gelip nereye gittiğini söyleyecek misin?
  kadın başını salladı.
  -tabii söyleyeceğim ben sincan'ın köylerindenim.bizim muhtar bana bilet aldı ,trene bindirdi. ankaraya geldim.
  -muhtar niçin ankaraya gönderdi seni?
  -gazi paşamızı görmem için. başını pek ağrıttım da.... benim iki oğlum gavur harbinde şehit düştü. memleketi gavurdan kurtaran kişiyi bir kez görmeden ölmeyeyim diye hep dua ettim durdum. rüyalarıma girdi gazi paşa. bende gün demeyip muhtara anlatınca o da bana bilet aldı. ankaraya geceleyin indim. yolu neyi de bilmiyorum işte akşamdan beri böyle kendimi ordan oraya vuruyorum bey.
  -senin gazi paşa'dan başka bir isteğin var mı?
  kadın birden sertleşir.
  -tövbe de bey, tövbe de. daha ne isteyebilirim ki.o bizim vatanımızı kurtardı. bizi düşmanın elinden kurtardı. şehitlerimizin mezarlarını onlara çiğnetmedi daha ne isteyebilirim ben ondan. onun sayesinde istediğim gibi yaşıyoruz. şunun bunun gavur dölünün köpeği olmaktan onun sayesinde kurtulmadık mı? buralara bir defa yüzünü görmek ona sağol paşam demek için düştüm.onu görmeden gidersem gözüm açık gidecek. sen efendi bi adama benziyon, bana bi yardım ediver de gazi paşayı bulacağım yeri deyiver.
  mustafa kemal'in gözleri dolu dolu olmuştu. çok duygulandığı her halinden belliydi.bana dönerek:
  -görüyorsun ya gökçen,(sabiha gökçen) işte bu bizim insanımızdır... benim köylüm , benim vefalı türk anamdır bu.
  attan indim. yaşlı kadının elini tuttum anacığım dedim: ''sen gökte aradığını yerde buldun, rüyalarını süsleyen seni buralara koşturan gazi paşa yani atatürk işte karşında duruyor.''
  köylü kadın bu sözleri duyunca şaşkına döndü. elindeki değneyi yere fırlatıp atatürkün ellerine sarıldı. görülecek bir manzaraydı bu. ikisi de ağlıyordu.yaşlı kadın belki on defa ata'nın ellerini öptü. ata da onun ellerini öptü.sonra yaşlı teyze heybesinden küçük bir paket çıkarttı. daha doğrusu beze sarılmış bir köy peyniri. bunu paşa'ya uzattı.
  -tek ineğimin sütünden kendi ellerimle yaptım gazi paşa, bunu sana hediye getirdim, seversen gene yapıp getiririm.
  paşa hemen orada bezi açıp peyniri yedi. çok beğendiğini söyledi.sonra birlikte köşke çıktık. oradakilere şu emri verdi.
  bu anamızı alın burada iki gün konuk edin sonra köyüne götürün. giderken de üç inek verin benim armağanım olsun.
  *
  8 -1 ... hasmet ibriktaroglu
 • mustafa kemal atatürk

  5566.
  (#15230700)
  2 ... hasmet ibriktaroglu
 • uludağ sözlük manevi değerlere saygı kampanyası

  14.
  a,b,c bu grubun ortak paydada buluştuğu noktalar ve değerler var. yanlız, üçüde farklı görüşlerde. d ve e ise dış etkenler olarak ele alalım. d, gelip a,b,c ye, din yahut atatürk üzerinden provoke amaçlı sözler sarfediyor ve geri çekliyor. a,b,c farklı görüşlerde olan kişiler olduğu için tartışma başlıyor. d polemiği başlatıp kenara çekilen, e ise ateşi körükleyen oluyor. böylece insanlar kin ve nefretle olaylara yaklaşıyor.

  a,b,c halkı, d ve e bu halkı birbirine düşman etmeye çalışan provokatörler sizin sözlük değiminizle troller dir. işte kampanyanın amacı budur.
  1 ... hasmet ibriktaroglu
 • uludağ sözlük manevi değerlere saygı kampanyası

  13.
  insanların inandığı benimsediği değerler vardır. bunlar allah gibi peygamberimiz hz. muhammed (s.a.v) gibi kutsal değerlerdir. birde insanların değer verdiği, saydığı birtakım manevi değerler vardır, vatan gibi, osmanlı imparatorluğu gibi, mustafa kemal atatürk gibi. 80 küsür milyonluk bir ülkenin içerisinde yaşıyan insanların ırkı dili inancı ve verdiği değerler farklıdır. alevi, sunni, kürt, arap, ermeni, laz çerkez olmak atatürk ü sevmek, sevmemek, bunlar önemli değildir. önemli olan insan olabilmek insan kalabilmektir. neticede bizler yüce allahtan geldik ona gidiyoruz inancımızı kendi içimizde yaşıyoruz.

  mustafa kemal atatürk bir insandı, günahıyla sevabıyla bu hayata geldi yaşadı ve bu vatanı kurdu. hoşgörü dini olan islamımızın küfürle, kinle bir ölüye saygısızlık edilmemesi gerektiğini belirtmektedir.. şu unutulmamalıdır ki, dinimiz de ölülerimize hakaret, küfür edilmesi günahtır. her insan gibi, mustafa kemal atatürk te yanlışlar yapmış olabilir, sonuçta kendisi, peygamber ya da tapılması gereken bir put değildi. insandı ama bu ülkeyi kurdu, tek başınada kurmadı silah arkadaşları vardı yanında, mehmetçik vardı, ona gönülden inanan bir halk vardı.

  bilmiyorum belkide ben yanlışımdır bi insan ölünce şeytan bile elini çeker ölüden, belki bizde çekmemeliyiz küfür etmeliyiz sırf fikirlerimize ters düştü diye sövmek gerekir. kimin doğru kimin yanlış yaptıgını bilmem ama allah buyurur ki son kitap kuran ı kerimdir ve kafirlerin onu yeniden yazmaya gücü yetmez. evet kur an diğer gelen incil gibi zebur gibi çoğalttılıp yeniden yazılmadı ama sözlerle değiştirildi.

  herkes ulema kesildi herkes tesfir etti herkes kendine göre pay biçti kimi padişahları peygamber bile yaptı, osmanlı devleti benim de kutsalım, padişahlar benim de atalarım, dedelerim ama onlar peygamber değildiler.atatürkte peygamber değildi sadece inandığı değerler için savaştı ve yaşadı bir insanın dinsiz olduğunu biz karar veremeyiz, onu sadece allah bilir, allah ile kul arasına girip dinsizdi rakı içerdi sarhoş gezerdi demek cahillik ve şirk koşmaktır, diye düşünmekteyim. bana göre ırk dil din ne olursa olsun herkes acizdir, birdir, kardeştir....

  tamam, bende kızıyorum puttlaştıranlara sonuçta, mustafa kemal atatürk, tartışılır, eleştirilir, ama hakaret ederek özeline saygısızlık ederek değil elinde belgen vardır kardeşim bak bu bu olmuş bunu yanlış yapmış demek başka dinsizin teki benim atam olamaz demek başka atatürk isterse krem peynire tapsın beni ilgilendirmez...

  ben mustfa kemal atatürk'ün inancıyla, özel hayatıyla, içtiği rakının beyazınla değil yaptığı doğrularla, yanlışlarla ilgileniyorum. sanırım burada bazı kesimin kızdığı sözü şuydu: biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz..

  bu sözün bana göre çevirisi devlet ve din işleri ayrı yürütülmelidir din devletten daha kutsaldır ve alet edilemez. bu yüzden allahın gökten indirdiği kitap ve onun peygamberinin kuralları değil kendi kurallarımız doğrultusunda ilerleyeceğiz yani atatürk, burada din tüccarlığı yapmamış. ortada dini yok saymamış nasıl, evlerimizde kuran ı kerim en yüksek yerlerde tutulur, oda dini devletin üstünde tutmuş

  herşeyin fazlası zarardı,r sadece dine odaklanırsan körelirsin. tamam, dini vecibelerimizi elbette yapacağız ancak, körü körüne değil. allah yolunda gideyim derken yanlışlar yaparsın...

  vatanı sevmek dinini sevmemek demek değildir, laik lik kavramıda din değildir. bizde bunlara provakatörler diyoruz. kışkırtmak insanları sadece kaosa sürükler, bu ülke hepimizin. dinine baglı olanlarında, ateist olanında, kürt olanında, çerkez olanında, türk olanında kısaca insan olmayı başarbilmiş herkesin ülkesidir.

  velhasıl kelam dostlarım, kin ve nefretlerimizi bir kenara bırakma vaktimiz gelmiştir. bu vatan, hepimizin doğsundan, batısına, kuzeyinden, güneyine hepimizin..
  4 ... hasmet ibriktaroglu
 • akp nin cuma gününü tatil günü yapmaması

  1.
  az önce, koyu bir akp taraftarı nın şuradaki sözlerine binayen aklıma gelen dyrym. adam diyor ki;

  yani artık bizi tutabilene aşk olsun havası estirmiş başbakan. herhalde işe resmi tatili cuma gününe çekmekten başlayacaktır.

  10 yıldır bunu yapmamış bir iktidar, neden şimdi yapsın.
  2 ... hasmet ibriktaroglu
 • leyla ile mecnun

  4994.
  28 mayıs pazartesi 61. bölümü ile tatile girecek olan dizi. şayet 10 eylül'de başlarsa, 18 mart'ta 99. bölümle ekranlara veda edecek ve leyla ile mecnun: ölürsem yaşayamam sinema filmiyle beyazperdede yerini alacak olan fenomen yapım.

  edit: şimdiden sayfasıda hazır...

  http://www.facebook.com/l...ilemecnunolursemyasayamam
  1 ... hasmet ibriktaroglu
 • recep tayyip erdoğan

  8340.
  mustafa kemal atatürk' ün, tbmm'nin açılması çalışmaları için gönderdiği telgrafı okumuş, başbakan...

  size 21 nisan 1920'de gazi mustafa kemal'in tbmm'nin açılması çalışmaları nedeniyle attığı telgrafı paylaşmak istiyorum. "gayet acildir. allah'ın yardımıyla nisan'ın 23'ünde cuma günü, cuma namazını müteakip tbmm açılacaktır. vatanın istikbali gibi en önemli hayati vazifeleri yerine getirecek olan meclis'in açılışını cuma 'ya rastlatmak vesilisiyle bu günün bereketinden güç kazanılacaktır."

  http://haber.mynet.com/er...ini-okudu-626055-politika
  2 ... hasmet ibriktaroglu
 • uludağ sözlük manevi değerlere saygı kampanyası

  12.
  o değil de;
  ben yada benim gibi dinsizler neden hz.muhammed (sav) yada allah (cc) sayfalarına
  (bu bile alay konusu olabilir)
  girip alay / küfür etmiyoruz ?

  atatürk' e küfredecek beyinsiz mesela şunu düşünse:
  atatürk tarih yazdı,

  ama düşünmez tabii;
  yakmak veya yakmaya çalışanları savunmak daha ''helal-sevap'' değil mi ?

  önce insan olun;
  müslümanlığı sonra düşünürsünüz !!!

  tanım : ecdada, ataya ve dine saygısı olmayanları durdurmak bitirmek için açılmış kampanya.
  1 -1 ... hasmet ibriktaroglu
 • uludağ sözlük manevi değerlere saygı kampanyası

  11.
  anlamadığım şey, bu küfür edenler genelde kendini müslüman sanan beyinsizler silsilesi.. arkadaş, siz müslüman falan değilsiniz. siktirin gidin önce inandığınız ve uğruna küfür edip yargıladığınız dini bir araştırın.. müslümanlık hoş görü dinidir ve der ki 'bu dinde zorlama yoktur.' inandığınız kitap ve peygamber bunu söylerken siz kim sikim oluyorsunuz da insanların dinlerini, yargılıyorsunuz ki? önce dininin gerekenini yap, sonra konuş. asıl dini bozuk sizlersiniz ki, çıkarlarınıza göre din uydurmuşsunuz kıçınızdan..

  not: lafım gerçek müslümanra değil, din tüccarlarınadır...
  1 -1 ... hasmet ibriktaroglu
 • american reunion

  9.
  az önce izlediğim, çerezlik, eğlenceli film. izleyecek arkadaşlara tavsiyem ailecek gitmeyin, yeni evli çift yahut flört aşamasındaysanız gidebilirsiniz. film ortalara doğru durgunlaşmaya meğil etsede, asıl bomba sahneler sonlara saklanmış.

  ----spoiler içerir---

  jim'in babasının, stifler ın annnesine, stifler' ın ise finch in annesini götürdüğü film.

  ----spoiler içerir---
  3 ... hasmet ibriktaroglu
 • sözlük yazarlarının facebook sayfaları

  69.
  1-) yazamayan yazarlar

  http://www.facebook.com/YazamayanYazarlar

  eksik tümceler, cümle kurulum hataları, kifayetsiz kalan sözcükler, anlatamıyorum duygularımı! bazen öyle imgeler sararken beynimi, ben dökemezken sayfalara, içimde kalıyor biriktirdiklerim.. an oluyor yazmak istiyorum her şeyi, kelimeler havalanıyor azat oluyor kâğıtlarımdan, bir yazıyor bir çiziyorum.. hapsolmak istemiyorlar ucu yırtık sayfalarımda.. kalemim yazmıyor.. tükenmez kalemimin de tükendiğini hissettiğimde, küsüyorum imgelerime! işte öyle anlardan birindeyim yine yazamayan yazar'ım yine..

  2-)olric

  http://www.facebook.com/icsesler

  olric; dickens in büyük umutlar romanındaki orlick ile hamletteki yorick birleştirilerek ortaya çıkarıldığı ileri sürülmüştür. olric bir iç'sestir, bir düş'tür..

  3-)leyla ile mecnun : ölürsem yaşayamam

  http://www.facebook.com/l...ilemecnunolursemyasayamam

  leyla ile mecnun: ölürsem yaşayamam ilk gayri resmi sayfası...
  1 -1 ... hasmet ibriktaroglu
 • atatürk peygamberleştiriliyor diyen öküz

  1.
  rte'yi peygamberleştiren ve padişahlaştıran yazarlar toplanmış bu başlık altında, ağlaşıyorlar. arkadaşım mustafa kemal atatürk bir insandı, günahlarıyla, sevaplarıyla aramızdan ayrıldı. sen rahat ol, bu millet atasınıda, peygamberinide, dininide bilir, korur, kollar dediğim başlık.
  3 -1 ... hasmet ibriktaroglu
 • çıldırtan dudaklar

  1.
  1967 yapımı, Arşavir Alyanak imzalı türk filmi. Filmin kadrosunda, Hülya Koçyiğit, Ekrem Bora, Gürel Ünlüsoy, Memduh Ünsal, Sevda Ferdağ bulunmaktadır.
  1 ... hasmet ibriktaroglu
 • ekrem bora

  30.
  bugün sadece usta bir aktörü kaybetmedik, eski bir istanbul beyfendisini, bir babayı, bir dedeyi, bir eşi, bir ağabeyi, bir dostu kaybettik. toprağı ve yolu gül olsun...
  4 ... hasmet ibriktaroglu
 • sürtük

  26.
  1965 yapımı, ertem eğilmez imzalı türk filmi. filmin oyuncu kadrosunda ise ekrem bora , türkan şoray , cüneyt arkın, melahat içli, ferah nur, asım nipton, faik coşkun bulunmaktadır.
  1 ... hasmet ibriktaroglu
 • akasya durağı

  468.
  yönetmenliğini Quentin Tarantino'nun üstleneceği bir sinema filmi yapılacağı, kulisler arasında dolaşan haberler arasında olan dizimsi.

  edit: şaka la şaka, Tarantino izlese intihar eder...
  2 ... hasmet ibriktaroglu
 • 1 nisan 2012 uludağ sözlük şakası

  27.
  Tamam güzel bir gelenek olabilir, yapan eğleniyor da olabilir ama 1 Nisan adı altında yapacağınız, yapmaya çalışacağınız herşey küfür ve kalp kırılması olacak geri dönecektir.

  O yüzden 'Şakaydı abi yeaa' diye iki saat dil dökme çabanız yerine şaka maka yapmayın. Eşek kadar adamlarsınız..
  4 -1 ... hasmet ibriktaroglu
 • siyasetçi kızının evlilik dışı ilişkisi

  12.
  kişilerin özel yaşantısının bizleri, en azından beni ilgilendirmediği gereksiz durum.
  1 ... hasmet ibriktaroglu
 • uludağ sözlük manevi değerlere saygı kampanyası

  9.
  insanlar her konuda görüşlerini belirtmekte özgürdürler, ancak bu özgürlük kişilerin inandığı, saydığı, koruduğu değerlere küfür etme, aşşağılama, hakaret etme yetkisi vermez. bir konu tartışılacaksa rencide edici bir biçimde olmaması gerektiğine inanılan kampanyadır.
  1 -1 ... hasmet ibriktaroglu
 • uludağ sözlük manevi değerlere saygı kampanyası

  3.
  bazı yazarlardan hakaret tadında mesajlar almaktayım, çoğu da sen kimsin demiş bu konu üzerine. kim olduğumu hemen belirteyim, Allah-u teala'nın günahkar kulu, hz. muhammed ( s.a.v) ümmeti, osmanlı torunu, mustafa kemal atatürk'ün evladı, türkiye cumhuriyetinin sıradan bir vatandaşıyım. uludağ sözlükte ise kendi halinde biriyim. kampanyanın amacı her kesime hitap etmektedir.
  2 -1 ... hasmet ibriktaroglu
 • yeni şeyler getiriyorum